| Internal Part Number | EIS-PMXB120EPEZ | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2.4A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 120 mOhm @ 2.4A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 11nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 309pF @ 15V | |
| Power - Max | 400mW | |