Panduit PN10-6SLF-D
PN10-6SLF-D picture photo
Mfg. Part Number
PN10-6SLF-D
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
TERM SH LOCK/FORK NYL 12-10AWG#6
Datasheet Download
PN10-6SLF-D.pdf
Availability of PN10-6SLF-D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PN10-6SLF-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PN10-6SLF-D
Internal Part NumberEIS-PN10-6SLF-D
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Dec/2012
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeSpring, Snap
Stud/Tab Size6 Stud
Width - Outer Edges0.250" (6.35mm)
Length - Overall0.860" (21.84mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-12 AWG
InsulationInsulated
FeaturesSerrated Termination
ColorYellow
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Insulation Diameter0.225" (5.72mm)
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon
Length - Ring Center to Termination-
Length - Termination-
Tongue Inside Opening0.140" (3.56mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PN10-6SLF-D
Related LinksPN10-, PN10-6SLF-D Datasheet, Panduit Distributor
PN10-6SLF-D Details Description
Related parts for PN10-6SLF-D
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/1.8V 6UTDFN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 160W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.22 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN LATCH FOR 30POS PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf