| Internal Part Number | EIS-PN12-38HDR-L | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Ring Connectors | |
| Series | Pan-Term® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Circular | |
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud | |
| Thickness | 0.050" (1.27mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.580" (14.73mm) | |
| Length - Overall | 1.300" (33.02mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Wire Gauge | 12-16 AWG | |
| Insulation | Insulated | |
| Features | Heavy Duty, Serrated Termination | |
| Color | Yellow | |
| Contact Material | Copper | |
| Contact Finish | Tin | |
| Insulation Diameter | 0.120" ~ 0.225" (3.05mm ~ 5.72mm) | |