Panduit PNF10-6LF-D
PNF10-6LF-D picture photo
Mfg. Part Number
PNF10-6LF-D
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
TERM LOCK/FORK NYL 12-10AWG #6
Datasheet Download
PNF10-6LF-D.pdf
Availability of PNF10-6LF-D
QUANTITY
PNF10-6LF-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PNF10-6LF-D
Internal Part NumberEIS-PNF10-6LF-D
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeSpring, Snap
Stud/Tab Size6 Stud
Width - Outer Edges0.300" (7.62mm)
Length - Overall1.020" (25.91mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-12 AWG
InsulationInsulated
FeaturesSerrated Termination
ColorYellow
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Insulation Diameter0.225" (5.72mm)
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon
Length - Ring Center to Termination-
Length - Termination-
Tongue Inside Opening0.140" (3.56mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNF10-6LF-D
Related LinksPNF10, PNF10-6LF-D Datasheet, Panduit Distributor
PNF10-6LF-D Details Description
Related parts for PNF10-6LF-D
WIRE HARNESS NYL NAT 1/8 X .05" datasheet.pdf
CAP CER 680PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 2.5A 28VDC datasheet.pdf
FILTER FEEDTHROUGH AC 10A Y4 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 18POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 37MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf