Panduit PNF10-8LF-L
PNF10-8LF-L picture photo
Mfg. Part Number
PNF10-8LF-L
Brief Description
TERM LOCK/FORK NYL 12-10AWG #8
Datasheet Download
PNF10-8LF-L.pdf
Availability of PNF10-8LF-L
QUANTITY
PNF10-8LF-L Order Process
Ship out your order
Specifications of PNF10-8LF-L
Internal Part NumberEIS-PNF10-8LF-L
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeSpring, Snap
Stud/Tab Size8 Stud
Width - Outer Edges0.300" (7.62mm)
Length - Overall1.050" (26.67mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-12 AWG
InsulationInsulated
FeaturesSerrated Termination
ColorYellow
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Insulation Diameter0.225" (5.72mm)
Length - Termination-
Tongue Inside Opening0.160" (4.06mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNF10-8LF-L
Related LinksPNF10, PNF10-8LF-L Datasheet, Panduit Distributor
PNF10-8LF-L Details Description
Related parts for PNF10-8LF-L
KIT CAP .05-.75PF 20 EA 15 VALUE datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 9.1NS 100VQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1 OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf