Vishay/Dale PNM0402E5001BST1
PNM0402E5001BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PNM0402E5001BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/20W 0402
Datasheet Download
PNM0402E5001BST1.pdf
Availability of PNM0402E5001BST1
QUANTITY
PNM0402E5001BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNM0402E5001BST1
Internal Part NumberEIS-PNM0402E5001BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPNM
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNM0402E5001BST1
Related LinksPNM0402E, PNM0402E5001BST1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PNM0402E5001BST1 Details Description
Related parts for PNM0402E5001BST1
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT BARBED 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER GATE SOT23-6 datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf