Vishay Thin Film PNM0603E5002BST5
PNM0603E5002BST5 picture photo
Mfg. Part Number
PNM0603E5002BST5
Brief Description
RES SMD 50K OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PNM0603E5002BST5.pdf
Availability of PNM0603E5002BST5
QUANTITY
PNM0603E5002BST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNM0603E5002BST5
Internal Part NumberEIS-PNM0603E5002BST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThin Film PNM
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesPNM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNM0603E5002BST5
Related LinksPNM0603E, PNM0603E5002BST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PNM0603E5002BST5 Details Description
Related parts for PNM0603E5002BST5
LED SS YELLOW DIFFUSED PCB 5MM datasheet.pdf
IC RHEOSTAT DALLST 3V 100K 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VIN 30A ADJOUT 150W datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF HI/LO SIDE 8SOIC datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
LABEL CARD YELLOW datasheet.pdf
SR BTS 10.16MM 5 ASY VERT40AMP datasheet.pdf
MICRO 31C PIN 36" RBW JACKS datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
FUSE 63AMP 250V AC TYPE T datasheet.pdf