Vishay Thin Film PNM1206E1004JBT0
PNM1206E1004JBT0 picture photo
Mfg. Part Number
PNM1206E1004JBT0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 5% 0.4W 1206
Datasheet Download
PNM1206E1004JBT0.pdf
Availability of PNM1206E1004JBT0
QUANTITY
PNM1206E1004JBT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNM1206E1004JBT0
Internal Part NumberEIS-PNM1206E1004JBT0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPNM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNM1206E1004JBT0
Related LinksPNM1206E, PNM1206E1004JBT0 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PNM1206E1004JBT0 Details Description
Related parts for PNM1206E1004JBT0
RES SMD 53.6 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
POWER DBL LOCK CAP HSG P/M 9P datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 14.3MM datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 44 CONTAC datasheet.pdf