Yageo PNP10VJT-91-1K
PNP10VJT-91-1K picture photo
Mfg. Part Number
PNP10VJT-91-1K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP10VJT-91-1K.pdf
Availability of PNP10VJT-91-1K
QUANTITY
PNP10VJT-91-1K Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP10VJT-91-1K
Internal Part NumberEIS-PNP10VJT-91-1K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP10VJT-91-1K
Related LinksPNP10VJ, PNP10VJT-91-1K Datasheet, Yageo Distributor
PNP10VJT-91-1K Details Description
Related parts for PNP10VJT-91-1K
RES .75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 35MA SNT4A datasheet.pdf
SSR SIP 5A/240VAC 3-15VDC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC CLOCK MULT 8KHZ-125MHZ 36QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 505K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf