Yageo PNP200JR-52-0R39
PNP200JR-52-0R39 picture photo
Mfg. Part Number
PNP200JR-52-0R39
Brief Description
RES 0.39 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP200JR-52-0R39.pdf
Availability of PNP200JR-52-0R39
QUANTITY
PNP200JR-52-0R39 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP200JR-52-0R39
Internal Part NumberEIS-PNP200JR-52-0R39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP200JR-52-0R39
Related LinksPNP200JR, PNP200JR-52-0R39 Datasheet, Yageo Distributor
PNP200JR-52-0R39 Details Description
Related parts for PNP200JR-52-0R39
RES SMD 26.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 75MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TEST PROBE WITH REMOTE datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-16AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf