Yageo PNP200JR-52-0R47
PNP200JR-52-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
PNP200JR-52-0R47
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.47 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP200JR-52-0R47.pdf
Availability of PNP200JR-52-0R47
QUANTITY
PNP200JR-52-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP200JR-52-0R47
Internal Part NumberEIS-PNP200JR-52-0R47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP200JR-52-0R47
Related LinksPNP200JR, PNP200JR-52-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
PNP200JR-52-0R47 Details Description
Related parts for PNP200JR-52-0R47
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 320X240 TRANSFL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26VC POWERMITE datasheet.pdf
TFLEX SF640 18" X 18" datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf