Yageo PNP300JR-73-27R
PNP300JR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
PNP300JR-73-27R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP300JR-73-27R.pdf
Availability of PNP300JR-73-27R
QUANTITY
PNP300JR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP300JR-73-27R
Internal Part NumberEIS-PNP300JR-73-27R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP300JR-73-27R
Related LinksPNP300J, PNP300JR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
PNP300JR-73-27R Details Description
Related parts for PNP300JR-73-27R
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1-INPUT 8DSBGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" STACKER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 10.5A U-DFN datasheet.pdf
20.32MM X 6.86MM 1=25/PK datasheet.pdf
BERGSTIK HDR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 800MA AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
508 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CONN ZIF II 100 C/L 65 POS datasheet.pdf