Yageo PNP300JR-73-470R
PNP300JR-73-470R picture photo
Mfg. Part Number
PNP300JR-73-470R
Brief Description
RES 470 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP300JR-73-470R.pdf
Availability of PNP300JR-73-470R
QUANTITY
PNP300JR-73-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP300JR-73-470R
Internal Part NumberEIS-PNP300JR-73-470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP300JR-73-470R
Related LinksPNP300JR, PNP300JR-73-470R Datasheet, Yageo Distributor
PNP300JR-73-470R Details Description
Related parts for PNP300JR-73-470R
VOLT DETECT IC CMOS IV 2.4V TO92 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
LABEL 5.1X16.5MM DOT MATRIX WHT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.06A 30V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 3.2X2.5 LVDS datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf