Yageo PNP300JR-73-75R
PNP300JR-73-75R picture photo
Mfg. Part Number
PNP300JR-73-75R
Brief Description
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP300JR-73-75R.pdf
Availability of PNP300JR-73-75R
QUANTITY
PNP300JR-73-75R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP300JR-73-75R
Internal Part NumberEIS-PNP300JR-73-75R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)