Yageo PNP300JR-73-7R5
PNP300JR-73-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
PNP300JR-73-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP300JR-73-7R5.pdf
Availability of PNP300JR-73-7R5
QUANTITY
PNP300JR-73-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP300JR-73-7R5
Internal Part NumberEIS-PNP300JR-73-7R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP300JR-73-7R5
Related LinksPNP300J, PNP300JR-73-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
PNP300JR-73-7R5 Details Description
Related parts for PNP300JR-73-7R5
IC PFC CONTROLLER CCM 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
MCLIM, TP-TX/SSFX-SM1550/PLUS-SC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
COAX CABLE-STANDARD P datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf