Yageo PNP3WVJR-73-10R
PNP3WVJR-73-10R picture photo
Mfg. Part Number
PNP3WVJR-73-10R
Brief Description
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP3WVJR-73-10R.pdf
Availability of PNP3WVJR-73-10R
QUANTITY
PNP3WVJR-73-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP3WVJR-73-10R
Internal Part NumberEIS-PNP3WVJR-73-10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.512" L (5.50mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP3WVJR-73-10R
Related LinksPNP3WVJ, PNP3WVJR-73-10R Datasheet, Yageo Distributor
PNP3WVJR-73-10R Details Description
Related parts for PNP3WVJR-73-10R
HOOK&LOOP TAKTY .75" 50# BLK 15' datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC SMPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf