Yageo PNP3WVJR-73-39R
PNP3WVJR-73-39R picture photo
Mfg. Part Number
PNP3WVJR-73-39R
Brief Description
RES 39 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP3WVJR-73-39R.pdf
Availability of PNP3WVJR-73-39R
QUANTITY
PNP3WVJR-73-39R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP3WVJR-73-39R
Internal Part NumberEIS-PNP3WVJR-73-39R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.512" L (5.50mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP3WVJR-73-39R
Related LinksPNP3WVJ, PNP3WVJR-73-39R Datasheet, Yageo Distributor
PNP3WVJR-73-39R Details Description
Related parts for PNP3WVJR-73-39R
BOOT PUSHBUTTON 3/8-27NS GRAY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 7.8A IPAK datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V JB 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 120MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf