Yageo PNP3WVJR-73-4R7
PNP3WVJR-73-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
PNP3WVJR-73-4R7
Brief Description
RES 4.7 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP3WVJR-73-4R7.pdf
Availability of PNP3WVJR-73-4R7
QUANTITY
PNP3WVJR-73-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP3WVJR-73-4R7
Internal Part NumberEIS-PNP3WVJR-73-4R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.512" L (5.50mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP3WVJR-73-4R7
Related LinksPNP3WVJ, PNP3WVJR-73-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
PNP3WVJR-73-4R7 Details Description
Related parts for PNP3WVJR-73-4R7
FIXED IND 220NH 200MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
CRIMP TOOL FOR 1-2AWG FERRULES datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SOT363 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 6.5A 13 MOHM SMD datasheet.pdf