Yageo PNP400JR-73-9R1
PNP400JR-73-9R1 picture photo
Mfg. Part Number
PNP400JR-73-9R1
Brief Description
RES 9.1 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP400JR-73-9R1.pdf
Availability of PNP400JR-73-9R1
QUANTITY
PNP400JR-73-9R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP400JR-73-9R1
Internal Part NumberEIS-PNP400JR-73-9R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.610" L (5.20mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP400JR-73-9R1
Related LinksPNP400J, PNP400JR-73-9R1 Datasheet, Yageo Distributor
PNP400JR-73-9R1 Details Description
Related parts for PNP400JR-73-9R1
IC MCU 8BIT ROMLESS 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A 15GOLD SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 15A 300V D2PAK datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf