Yageo PNP4WVJR-73-33R
PNP4WVJR-73-33R picture photo
Mfg. Part Number
PNP4WVJR-73-33R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP4WVJR-73-33R.pdf
Availability of PNP4WVJR-73-33R
QUANTITY
PNP4WVJR-73-33R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP4WVJR-73-33R
Internal Part NumberEIS-PNP4WVJR-73-33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.669" L (5.50mm x 17.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP4WVJR-73-33R
Related LinksPNP4WVJ, PNP4WVJR-73-33R Datasheet, Yageo Distributor
PNP4WVJR-73-33R Details Description
Related parts for PNP4WVJR-73-33R
RES SMD 100K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3MM 4POS DL M-N-L PNL datasheet.pdf
IC GAS GAUGE LI-ION/LIPOL 8TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 266KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 7.37MM datasheet.pdf
CAP FILM 260UF 10% 1.32KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A datasheet.pdf