Yageo PNP5WVJR-73-0R56
PNP5WVJR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
PNP5WVJR-73-0R56
Brief Description
RES 0.56 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP5WVJR-73-0R56.pdf
Availability of PNP5WVJR-73-0R56
QUANTITY
PNP5WVJR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP5WVJR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-PNP5WVJR-73-0R56
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP5WVJR-73-0R56
Related LinksPNP5WVJR, PNP5WVJR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
PNP5WVJR-73-0R56 Details Description
Related parts for PNP5WVJR-73-0R56
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 48POS R/A datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC 6039 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.7A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 700MA AXIAL datasheet.pdf