Yageo PNP5WVJR-73-150R
PNP5WVJR-73-150R picture photo
Mfg. Part Number
PNP5WVJR-73-150R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP5WVJR-73-150R.pdf
Availability of PNP5WVJR-73-150R
QUANTITY
PNP5WVJR-73-150R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP5WVJR-73-150R
Internal Part NumberEIS-PNP5WVJR-73-150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP5WVJR-73-150R
Related LinksPNP5WVJR, PNP5WVJR-73-150R Datasheet, Yageo Distributor
PNP5WVJR-73-150R Details Description
Related parts for PNP5WVJR-73-150R
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 802.11G 16-QFN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 9V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf