Yageo PNP5WVJT-73-1R5
PNP5WVJT-73-1R5 picture photo
Mfg. Part Number
PNP5WVJT-73-1R5
Brief Description
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP5WVJT-73-1R5.pdf
Availability of PNP5WVJT-73-1R5
QUANTITY
PNP5WVJT-73-1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP5WVJT-73-1R5
Internal Part NumberEIS-PNP5WVJT-73-1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package250
SeriesPNPV
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP5WVJT-73-1R5
Related LinksPNP5WVJ, PNP5WVJT-73-1R5 Datasheet, Yageo Distributor
PNP5WVJT-73-1R5 Details Description
Related parts for PNP5WVJT-73-1R5
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
BLADE SEGMENT 6043 US datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
DIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M5 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
N.I.C. 6POS HEADER ASSY datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf