Hirose Electric Co Ltd POB-RP-101(40)
POB-RP-101(40) picture photo
Mfg. Part Number
POB-RP-101(40)
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN - PLUG STR 50OHM SOLDER
Datasheet Download
POB-RP-101(40).pdf
Availability of POB-RP-101(40)
QUANTITY
POB-RP-101(40) Order Process
Ship out your order
Specifications of POB-RP-101(40)
Internal Part NumberEIS-POB-RP-101(40)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
SeriesPOB
PackagingBulk
Connector Style-
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance50 Ohm
Mounting TypePanel Mount, Square Flange
Cable Group-
Fastening TypeSnap-On
Frequency - Max12.4GHz
Features-
Housing ColorGold
Ingress Protection-
Body MaterialBrass
Body FinishGold
Center Contact MaterialBeryllium Copper
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)POB-RP-101(40)
Related LinksPOB-RP-, POB-RP-101(40) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
POB-RP-101(40) Details Description
Related parts for POB-RP-101(40)
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 11POS STR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
2MM HM HDR ASY,12 ROW 072 R H datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
END COVER FOR MOD TERM BLOCKS datasheet.pdf
TPUTTY 502 FG2 200 9" X 9" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
50POS M WAT.RES SCREEN CAP JS datasheet.pdf