Laird Technologies IAS POE-24IR-CI
POE-24IR-CI picture photo
Mfg. Part Number
POE-24IR-CI
Manufacturer
Product Category
Power over Ethernet (PoE)
Brief Description
POE INJECTOR 19.2W 24V DESKTOP
Datasheet Download
POE-24IR-CI.pdf
Availability of POE-24IR-CI
QUANTITY
POE-24IR-CI Order Process
Ship out your order
Specifications of POE-24IR-CI
Internal Part NumberEIS-POE-24IR-CI
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyPower over Ethernet (PoE)
Series-
TypeMidspan Injector
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Number of Ports1
Voltage - Output24V
Current - Output800mA
Power (Watts) - Per Port19.2W
ComplianceIEEE802.3af
Data Rate-
FeaturesOCP, SCP
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Efficiency70%
Mounting TypeDesktop
Size / Dimension3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm)
NoteAC Power Cord Included
Input ConnectorIEC 320-C6
Output ConnectorRJ45 (Data, Power)
ApprovalsCE, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)POE-24IR-CI
Related LinksPOE-2, POE-24IR-CI Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor
POE-24IR-CI Details Description
Related parts for POE-24IR-CI
IC BUS-INTER LATCH TRI-ST 24-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS DL 30AWG 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 3.08V 10-UDFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 3A 167 MOHM SMD datasheet.pdf