Phihong USA POE60D-560(G)
POE60D-560(G) picture photo
Mfg. Part Number
POE60D-560(G)
Brief Description
POE SPLITTER 60W 50-57V DESKTOP
Datasheet Download
POE60D-560(G).pdf
Availability of POE60D-560(G)
QUANTITY
POE60D-560(G) Order Process
Ship out your order
Specifications of POE60D-560(G)
Internal Part NumberEIS-POE60D-560(G)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPoE
Featured ProductIeee8023AF POE Series
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPOE60
TypeSplitter
Voltage - Input50 ~ 57 V
Number of Ports1
Voltage - Output50 ~ 57 V
Current - Output1.1A
Power (Watts) - Per Port60W
ComplianceIEEE802.3af
Data Rate10/100/1000 Mbps
FeaturesOCP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Efficiency98%
Mounting TypeDesktop
Size / Dimension3.94" L x 2.25" W x 1.42" H (100.0mm x 56.0mm x 36.0mm)
Note-
Input ConnectorRJ45 (Data, Power)
Output Connector2.5mm Plug (Power), RJ45 (Data)
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)POE60D-560(G)
Related LinksPOE60D, POE60D-560(G) Datasheet, Phihong USA Distributor
POE60D-560(G) Details Description
Related parts for POE60D-560(G)
MOSFET P-CH 60V 18A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 48POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IXDN414 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 36.8VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.6UH 3.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
MICRO SAS PLUG RA STRA MNT 25CKT datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf