Phihong USA POE60U-560(G)
POE60U-560(G) picture photo
Mfg. Part Number
POE60U-560(G)
Brief Description
POE INJECTOR 60W 56V DESKTOP
Datasheet Download
POE60U-560(G).pdf
Availability of POE60U-560(G)
QUANTITY
POE60U-560(G) Order Process
Ship out your order
Specifications of POE60U-560(G)
Internal Part NumberEIS-POE60U-560(G)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPoE
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPOE60
TypeMidspan Injector
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Number of Ports1
Voltage - Output56V
Current - Output550mA
Power (Watts) - Per Port60W
Compliance-
Data Rate10/100/1000 Mbps
FeaturesOCP, OVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Efficiency75%
Mounting TypeDesktop
Size / Dimension6.53" L x 3.15" W x 1.73" H (166.0mm x 80.0mm x 44.0mm)
NoteAC Power Cord Sold Separately
Input ConnectorIEC 320-C14
Output ConnectorRJ45 (Data, Power)
ApprovalsCE, C-Tick, cULus, SAA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)POE60U-560(G)
Related LinksPOE60U, POE60U-560(G) Datasheet, Phihong USA Distributor
POE60U-560(G) Details Description
Related parts for POE60U-560(G)
BOARD EVAL SI2493 + SI3018 24PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 24-20AWG TIN datasheet.pdf
LENS TINA DIFF 6.5DEG datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 260VWM 416VC AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf