| Internal Part Number | EIS-PP-2 1/4X48X60 | |
| MSDS Material Safety Datasheet | ECCOSTOCK PP Series MSDS | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials | |
| Series | ECCOSTOCK® | |
| Shape | Sheet | |
| Thickness - Overall | 0.25" (6.35mm) | |
| Width | 48.000" (1219.20mm) | |
| Length | 60.000" (1524.00mm) | |
| Adhesive | - | |
| Temperature Range | -112 ~ 185°F (-80 ~ 85°C) | |