Sensata Technologies/Airpax PP11-2-20.0A-XX-V
PP11-2-20.0A-XX-V picture photo
Mfg. Part Number
PP11-2-20.0A-XX-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR 20A 125VAC 32VDC
Datasheet Download
PP11-2-20.0A-XX-V.pdf
Availability of PP11-2-20.0A-XX-V
QUANTITY
PP11-2-20.0A-XX-V Order Process
Ship out your order
Specifications of PP11-2-20.0A-XX-V
Internal Part NumberEIS-PP11-2-20.0A-XX-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesSNAPAK®
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC32V
Number of Poles1
Actuator TypePush-Pull Plunger
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PP11-2-20.0A-XX-V
Related LinksPP11-2-2, PP11-2-20.0A-XX-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
PP11-2-20.0A-XX-V Details Description
Related parts for PP11-2-20.0A-XX-V
IDC CABLE - MSR26K/MC26M/MCS26K datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC CABLE XCVR/ARBITER 64-HTQFP datasheet.pdf
IC ANLG CURR/VOLT OUT DVR 20VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
RES 427 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf