US Sensor PPG101A6
PPG101A6 picture photo
Mfg. Part Number
PPG101A6
Manufacturer
Product Category
RTD (Resistance Temperature Detector)
Brief Description
PLATINUM RTD 100 OHM .06%
Datasheet Download
PPG101A6.pdf
Availability of PPG101A6
QUANTITY
PPG101A6 Order Process
Ship out your order
Specifications of PPG101A6
Internal Part NumberEIS-PPG101A6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRTD Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyRTD (Resistance Temperature Detector)
SeriesPPG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.06%
Current1mA
Package / CaseRadial
Thermistor TypeRTD
Voltage-
Temperature-200°C ~ 600°C
Accuracy±0.15°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPG101A6
Related LinksPPG1, PPG101A6 Datasheet, US Sensor Distributor
PPG101A6 Details Description
Related parts for PPG101A6
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BACKUP-BATT SUPERVISOR 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 20% 125V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 13.8K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf