Sullins Connector Solutions PPPN032FFKS
PPPN032FFKS picture photo
Mfg. Part Number
PPPN032FFKS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header, Bottom Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
PPPN032FFKS.pdf
Availability of PPPN032FFKS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PPPN032FFKS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPPN032FFKS
Internal Part NumberEIS-PPPN032FFKS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series-
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Bottom Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPPN032FFKS
Related LinksPPPN0, PPPN032FFKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PPPN032FFKS Details Description
Related parts for PPPN032FFKS
CONN DIP 40POS .1" X .1" TIN datasheet.pdf
IC DAC 10BIT PARALLEL 3V 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 16SGL 1.57MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 19.81MM datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK DPST SLOW ACT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 32.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Screw datasheet.pdf