Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0010DRX5VB
PPT0010DRX5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0010DRX5VB
Datasheet Download
PPT0010DRX5VB.pdf
Availability of PPT0010DRX5VB
QUANTITY
PPT0010DRX5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0010DRX5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0010DRX5VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0010DRX5VB
PPT0010DRX5VB Details Description
Related parts for PPT0010DRX5VB
FIXED IND 18UH 2.84A 44 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE N/N 24" RG-58 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PARALLEL 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 465MA 400 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM VSON5 datasheet.pdf
BUSHING 0.248" NYLON BLACK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf