Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0010DWR5VB
PPT0010DWR5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0010DWR5VB
Datasheet Download
PPT0010DWR5VB.pdf
Availability of PPT0010DWR5VB
QUANTITY
PPT0010DWR5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0010DWR5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0010DWR5VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0010DWR5VB
PPT0010DWR5VB Details Description
Related parts for PPT0010DWR5VB
INDUCTOR COMMON MODE 390UH 15% datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB QZROM 36HWQFN datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP CER 3400PF 15KV N4700 DISK datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONTACT PIN 2MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V CH 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf