Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0010DWW5VA
PPT0010DWW5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0010DWW5VA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0010DWW5VA.pdf
Availability of PPT0010DWW5VA
QUANTITY
PPT0010DWW5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0010DWW5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0010DWW5VA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0010DWW5VA
PPT0010DWW5VA Details Description
Related parts for PPT0010DWW5VA
RES 0.33 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 1000UF 2.5V 2924 datasheet.pdf
CABLE 9-9PIN NT TO GE PLC 50CM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 14K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf