Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0010DWX5VB
PPT0010DWX5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0010DWX5VB
Datasheet Download
PPT0010DWX5VB.pdf
Availability of PPT0010DWX5VB
QUANTITY
PPT0010DWX5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0010DWX5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0010DWX5VB
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0010DWX5VB
PPT0010DWX5VB Details Description
Related parts for PPT0010DWX5VB
CONN TERMINAL BLOCK 3POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
IC TXRX UHF ASK/FSK 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf