Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0010DXF5VA
PPT0010DXF5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0010DXF5VA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0010DXF5VA.pdf
Availability of PPT0010DXF5VA
QUANTITY
PPT0010DXF5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0010DXF5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0010DXF5VA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0010DXF5VA
PPT0010DXF5VA Details Description
Related parts for PPT0010DXF5VA
SCR DBL LOSCR 800V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN HOUSING 13POS .100 SINGLE datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED OR 12V SLDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf