Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0010DXF5VA
PPT0010DXF5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0010DXF5VA
Datasheet Download
PPT0010DXF5VA.pdf
Availability of PPT0010DXF5VA
QUANTITY
PPT0010DXF5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0010DXF5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0010DXF5VA
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0010DXF5VA
PPT0010DXF5VA Details Description
Related parts for PPT0010DXF5VA
RES 2.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.27A SC70 datasheet.pdf
750 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf