Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0010DXW2VB
PPT0010DXW2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0010DXW2VB
Datasheet Download
PPT0010DXW2VB.pdf
Availability of PPT0010DXW2VB
QUANTITY
PPT0010DXW2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0010DXW2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0010DXW2VB
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C