Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0010DXW5VA
PPT0010DXW5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0010DXW5VA
Datasheet Download
PPT0010DXW5VA.pdf
Availability of PPT0010DXW5VA
QUANTITY
PPT0010DXW5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0010DXW5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0010DXW5VA
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0010DXW5VA
PPT0010DXW5VA Details Description
Related parts for PPT0010DXW5VA
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 175X69.3MM 48VDC datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM SMD datasheet.pdf
MJ,RJ11,SMT,6/4,BLACK,22 REEL,30 datasheet.pdf
AB 8C 8#12 SKT RECP datasheet.pdf
MICROJOYSTICK, 7.4MM, WITH TEAL datasheet.pdf