Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0020DFR2VB
PPT0020DFR2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0020DFR2VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0020DFR2VB.pdf
Availability of PPT0020DFR2VB
QUANTITY
PPT0020DFR2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0020DFR2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0020DFR2VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±20 PSI (±137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0020DFR2VB
PPT0020DFR2VB Details Description
Related parts for PPT0020DFR2VB
IC VOICE REC/PLAY 8-16MN 28-TSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - ADM34S/AE34G/ADM34S datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A DPAK datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
DSUB FEMALE SCREW LOCK ZINC datasheet.pdf
LED SHUEN 1W HI POWER RED SMD datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CBL STR FMAL-R/A FMALE 2POS 12' datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 750MA 350 MOHM TH datasheet.pdf