Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0020DXR2VB
PPT0020DXR2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0020DXR2VB
Datasheet Download
PPT0020DXR2VB.pdf
Availability of PPT0020DXR2VB
QUANTITY
PPT0020DXR2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0020DXR2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0020DXR2VB
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±20 PSI (±137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0020DXR2VB
PPT0020DXR2VB Details Description
Related parts for PPT0020DXR2VB
RES 12K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16K FLASH 1K 48QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf