Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0020DXW5VB
PPT0020DXW5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0020DXW5VB
Datasheet Download
PPT0020DXW5VB.pdf
Availability of PPT0020DXW5VB
QUANTITY
PPT0020DXW5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0020DXW5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0020DXW5VB
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±20 PSI (±137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0020DXW5VB
PPT0020DXW5VB Details Description
Related parts for PPT0020DXW5VB
IC XDCP 32-TAP 10K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
COLLET FFA.2E. - 3.0MM DIA datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf