Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050DFW5VB
PPT0050DFW5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050DFW5VB
Datasheet Download
PPT0050DFW5VB.pdf
Availability of PPT0050DFW5VB
QUANTITY
PPT0050DFW5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050DFW5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0050DFW5VB
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050DFW5VB
PPT0050DFW5VB Details Description
Related parts for PPT0050DFW5VB
CONVERTR 2.0 8.0A 36-75 VIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf