Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050DRF5VB
PPT0050DRF5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050DRF5VB
Datasheet Download
PPT0050DRF5VB.pdf
Availability of PPT0050DRF5VB
QUANTITY
PPT0050DRF5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050DRF5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0050DRF5VB
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050DRF5VB
PPT0050DRF5VB Details Description
Related parts for PPT0050DRF5VB
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.6A 182 MOHM SMD datasheet.pdf
CONTROLLER EXII USB 1X2 CAPAC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 301 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf