Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050DWR2VA
PPT0050DWR2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050DWR2VA
Datasheet Download
PPT0050DWR2VA.pdf
Availability of PPT0050DWR2VA
QUANTITY
PPT0050DWR2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050DWR2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0050DWR2VA
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050DWR2VA
PPT0050DWR2VA Details Description
Related parts for PPT0050DWR2VA
CHOKE COMMON MODE 10000.0UH SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf