Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050GFR5VB
PPT0050GFR5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050GFR5VB
Datasheet Download
PPT0050GFR5VB.pdf
Availability of PPT0050GFR5VB
QUANTITY
PPT0050GFR5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050GFR5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0050GFR5VB
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Termination StyleConnector
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050GFR5VB
PPT0050GFR5VB Details Description
Related parts for PPT0050GFR5VB
THERMISTOR NTC .080"DIA 2252 OHM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 510MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf