Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050GRX2VA
PPT0050GRX2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050GRX2VA
Datasheet Download
PPT0050GRX2VA.pdf
Availability of PPT0050GRX2VA
QUANTITY
PPT0050GRX2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050GRX2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0050GRX2VA
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050GRX2VA
PPT0050GRX2VA Details Description
Related parts for PPT0050GRX2VA
SPEAKER ALNICO 8OHM .25W 50MM SQ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
EVALUATION POD FOR CY8C21X23 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
MICRO 9C P 36" WHT JACKP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
10000UF 400V 90X146MM 85C 2000H datasheet.pdf