Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0100AWN2VA
PPT0100AWN2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0100AWN2VA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0100AWN2VA.pdf
Availability of PPT0100AWN2VA
QUANTITY
PPT0100AWN2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0100AWN2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0100AWN2VA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0100AWN2VA
PPT0100AWN2VA Details Description
Related parts for PPT0100AWN2VA
IC DRIVER DUAL LOW SIDE 8-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 350MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 10A TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 100POS datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf