Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0100DFW5VB
PPT0100DFW5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0100DFW5VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0100DFW5VB.pdf
Availability of PPT0100DFW5VB
QUANTITY
PPT0100DFW5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0100DFW5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0100DFW5VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0100DFW5VB
PPT0100DFW5VB Details Description
Related parts for PPT0100DFW5VB
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MODULE PATTERN GENERATOR BOARD datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT 110VAC GREEN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 160K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
SNGLE 3COND CORD 4FT datasheet.pdf
TGARD 500,A0 MULTI SIP 0.009" datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOT23-3 datasheet.pdf