Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0100DFX2VA
PPT0100DFX2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0100DFX2VA
Datasheet Download
PPT0100DFX2VA.pdf
Availability of PPT0100DFX2VA
QUANTITY
PPT0100DFX2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0100DFX2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0100DFX2VA
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0100DFX2VA
PPT0100DFX2VA Details Description
Related parts for PPT0100DFX2VA
CONN RECEPT PIN .015-.025" .450" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
CONN COVER DUST 20POS WHITE datasheet.pdf
IC FPGA 534 I/O 780FBGA datasheet.pdf
VARISTOR 270V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PLAIN FINISH SQ CAN MNTING HDW datasheet.pdf
RES 2K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf